Sokak sajnálatára a nyár időszaka nálunk mindössze három hónapig tart – de csak azért, hogy utána megkezdődhessenek az őszi napok, amelyekben ugyan már nem lehet a strandokon fürdeni, de a természet annál szebb arcát mutatja felénk – igazi alkalmat biztosítva az őszi túrák megkezdéséhez.
Néhány olyan helyet mutatunk itt be, amelyek nem csak látványosak, hanem nagyszerű kikapcsolódást nyújtanak minden látogatónak.
Kő-hegy, Szentendre
Szentendre csak egy ugrás Budapesttől, a város szerelmesei és a turisták rendre megtöltik a görbe utcákat a városban. Azt már kevesebben tudják, hogy több más látnivaló is van a város körül, mint például a Szentendre határában álló Kő-hegy. A „hegy” a várostól nyugatra fekszik, közvetlenül a városhatár mellett, Szentendre és Pomáz határában. A Kő-hegy vulkáni eredetű, amit már a formájáról is messziről megismerhetünk, közelről pedig kézzel is foghatjuk a több millió évvel ezelőtt keletkezett vulkáni maradványokat. Déli lejtőin néhány éve szőlőtermesztéssel is foglalkoznak, így Szentendrének ismét saját borát kóstolhatják az érdeklődők.
A mindössze 366 méter magas vonulat tetején található a Kő-hegyi menedékház, amely télen-nyáron üzemel, finom ételei és italai mellett a fáradt látogató akár éjszakára is megpihenhet. A Kő-hegy tetejéről a kilátás fantasztikus, a Duna-menti síkság, illetve Budapest látképe mindenkit megragad. A túra kifejezetten könnyű, a szintkülönbség kicsi, viszont érdemes zárt, strapabíró cipőben érkezni, mivel az dombtetőre vezető út kavicsos-sziklás. Kisgyerekes családok számára is megfelelő úti cél.
Szilvásvárad
Generációk óta az Észak-Magyarországi Szilvásvárad az egyik legnépszerűbb kirándulóhely, a Bükk egyik ékszerdoboza. Ez a település Lilafüred mellet a legismertebb üdülőhely a Bükkben.
Szilvásvárad mellett kihagyhatatlan a közeli Szalajka-völgy, ahol megismerhetjük a hazánkban egyedülálló pisztrángtelepet.
A hely és a környék megér egy egész napos látogatást, annyi a látnivaló, hogy estig ki sem fogyhatunk belőle. Itt található a híres Lipicai Ménesudvar, a Milleniumi Kilátó, utazhatunk a kisvasúttal, hogy felfedezzük az erdő látnivalóit, vele juthatunk el Gloriett-tisztásig, ahonnan rövid sétával érhetünk el az Istállós-kői-barlangot. Nem maradnak program nélkül a lovak szerelmesei sem, a ménes látogatásra ugyanis fogaton is elindulhatunk.
A Fátyol-vízesés az egyik jellegzetes látnivalója a környéknek, a vízesés a hegy gyomrából fakad, s több lépcsőn lezúdulva gyönyörködteti a szemet.
Tata
Budapestről indulva csak negyven perc utazással érhetjük el Tatát. A település nem szűkölködik látnivalóbakban, itt található a tatai Öreg-tó, illetve a tatai vár.
Az Öreg-tavat az Által-ér, illetve több patak táplálja, a tavon átfolyó vizet azután több, környékbeli halastóba vezetik. A tavak a tavaszi és az őszi madárvonuláson is a vízi-vándormadarak fontos pihenőhelyei. Minden évben sok ezer vadlúd tanyázik itt, megfigyelésükre és a természetvédelemre egy fontos természettudományi esemény, a Tatai Vadlúd Sokadalom hívja fel a figyelmet minden novemberben. ( a részletes programról novemberi számunkban írunk)
Idén ismét megrendezésre kerül október 20. és 22. között az Öreg-tavi Nagy Halászfesztivál, amely Tata és az egész térség egyik legjobb gasztronómiai eseménye. A szervezők évről évre kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a rendezvény a finom falatokon túl kulturális értékeket is közvetítsen. Sétálhatunk még a Tatai Fényes Tanösvényen, amely egy 18 állomással rendelkező, kb. 1,5 km hosszú ökoturisztikai útvonal, amely interaktív módon mutatja be a terület természeti kincseit. Egy Tatai látogatás ideális családi program minden korú látogatónak.