Most, hogy mind a Balaton, mind a horvát tengerpart árban elérte, sőt nem ritkán túlhaladta a világ egyik legszebb üdülőhelyének tartott francia Riviérát, már nincs akadálya annak, hogy azok is meglátogassák a turizmusnak ezt az előkelő területét. akik eddig a balatoni vagy horvát halsütőket részesítették előnyben. A nagy luxus láttán nem szükséges aggódni – a környéken rengeteg hétköznapi ember lakik, akinek ellátására az itthonihoz hasonló árú áruházak és éttermek is megtalálhatóak.
Elindulni, de merre
A Riviérára ( franciásan: Cote d'Azur ) több személynek legolcsóbban autóval érdemes elindulni a megoszló költségek miatt. Ma már Szlovénia felé végig autópályán száguldhatunk, de a távolság elég nagy, így vagy egy éjszakát el kell tölteni valahol, vagy váltott sofőrökkel kell autózni. Akadály lehet Velence környéke, ahol gyakran torlódik a fogalom az autópályán is.
Látnivalók
Az autópályán hosszan tartó rohanás után az első igazi látványosság nem sokkal azután ér minket, amikor Genovában átmegyünk a néhány éve leomlott autópálya-híd friss változatán. Nemsokkal később az út hirtelen erős jobb kanyart vesz – és itt tárul először szemünk elé a tenger.
Átlépve a francia határt először Mentonhoz érkezünk, amit kevés km választ el Monaco-tól.
Monaco egy különálló ország, amelynek fővárosa Monte Carlo, de ismerve méreteit, nyilvánvaló, hogy ez egy városállam. Monte Carlo két részből áll, egy tengerparti sík részből, illetve a domb tetején lévő fennsíkból. A hely a világ szuper-gazdagjainak gyűjtőhelye, ami látványosságnak pazar, de egy kávézásnál nagyobb befektetést csak megfelelő hitelfedezettel vállaljunk.
A következő települések mindegyike külön-külön megér egy nagyobb sétát. A sorban Éze következik, elegáns villák sorával, majd Saint Jean Cap Ferrat, ami egy a tengerbe nyúló Tihany formájú félsziget, csúcsáról csodálatos kilátás nyílik minden felé.
Nizza a Riviéra fővárosa, erősen városias környezet, a kikötő közeli mellékutcáiban remek apró éttermekkel, balatoni büfé árakon kaphatunk igazi francia kulináris attrakciókat.
Innentől Cannes-ig szinte egybeépült a part, az elnevezések csak tájékoztató jellegűek, és mutatják: valamikor itt külön települések voltak. A következő fontos kisváros Antibes, Juan les Pins településsel összeolvadva Nizza után a második legnagyobb város a környéken, egyik fő attrakciója a Picasso múzeum, legmagasabb pontja a Fort Carre erőd, ahonnan lenyűgöző a kilátás a városra és a tengerre.
Cannes a következő fontos pontja a tengerpartnak. A kisváros világszerte ismert a filmfesztiválról, ennek köszönhetően a fesztiválközpont – ami persze a tengerpartom fekszik – körül csupa olyan vendéglátó helyet találunk, amelyeknek külön sajátossága, hogy melyik híres színész látogatja előszeretettel. Ne felejtsünk el végigsétálni a parti úton, a Croisette sétányon, amelynek oldalán luxus szállodák és elegáns éttermek találhatók. Ha megéhezünk, válasszuk a Croisett-el párhuzamos utcát a kikötőnél, már a házak közt – rengeteg megfizethető és jó étterem található itt, főleg estefelé hatalmas a forgalom.
Ezután csodálatosképpen olyan rész következik, ahol nem érnek össze a települések, több falu méretű helység következik, majd jönnek a „szentek” : Saint Raphael, Saint Maxime, és végül Saint Tropez.
Saint Tropez – ellentétben a többi településsel a Riviérán – leginkább a lazaságáról híres. Míg mondjuk Antibes-ban estefelé már dress-kód van sz éttermekben, addig Saint Tropez-ben marad a lazaság. A város körülvesz egy kis dombot, amin a valamikori erőd romjait látogathatjuk, és híres világítótornya mellett elhaladva hajóról nézhetjük meg a világ gazdagjainak fényűző villáit is. A sorban sok kis település következik, majd Toulonnal zárul a Riviéra. Toulon egy nagyobb ipari város, nem utolsó sorban a Francia haditengerészet egyik fontos központja.
A biztonság
Sajnos a 2016-os terrortámadás óta ezt a témát sem lehet megkerülni. Több dolog is van, amire érdemes figyelni: a „rossz” fiúk leginkább a nagyobb városokat szeretik, tehát egy apróbb településen mindig nagyobb a biztonság. Ismerve az ingatlan árakat elmondhatjuk, hogy a Cote d'Azur-on nyaraló emberek többnyire olyanokból állnak, akiknek „nagyon erős az érdekérvényesítő képessége”. Így 2016-óta az egész régió biztonságára megerősített rendőrség és csendőrség (Gendarmerie) vigyáz. Nem nehéz észrevenni a városban vagy bevezető utakon a többnyire közel két méter magas, igencsak kisportolt csendőröket, akik egy izzadtságcsepp nélkül állnak a tűző napon és emelgetik ki a sorból a gyanúsnak látszó autókat, oldalukon egy géppisztollyal. Az arcukat szemlélve pedig megértjük, miért mondják rájuk a „bennszülöttek”, hogy nincs humorérzékük.