MI? Mesterséges intelligencia?
A mesterséges intelligencia (MI) a legfrissebb informatikai gyöngyszem, nemrég robbant be a köztudatba, máris elképesztő mennyiségű hír, vélemény, film és szóbeszéd kering ezzel kapcsolatban. Itt az ideje egy kicsit tisztába tenni a kérdést.
Mi az a mesterséges intelligencia?
Az MI egy olyan komplex számítógépes megoldás, amelynek algoritmusai képesek bizonyos önmódosításra („öntanulás”), illetve képesek újabb algoritmusokat előállítani.
Ennek eredményeképpen egy MI-t használó rendszer pl. call-center képes a beérkező kérdésekre megfelelő sorrendben összeállítani a megfelelő szövegrészeket és válaszolni, illetve a különböző beérkező kérdésekre adott saját válaszait menti, elemzi és további részletekkel egészíti ki a következő hasonló kérdések alapján. Ezzel rövid időn belül olyan válaszadásra képes, amely az egyes beérkező kérdésekre minden részletre kiterjed.
Az MI-ket rengeteg programozóból álló csoportok kódolják, a különböző felhasználási céloknak megfelelően. Ez alapvetően behatárolja az MI működését, azaz léteznek szöveg-generáló, fotó-készítő, kód-generátor és sok egyéb célra készült MI-k
Mire nem képes a MI?
A ChatGPT nyilvánosságra kerülése után meglódult az emberek fantáziája: mivel ezeket a komplex rendszereket a szakemberek mesterséges intelligenciának nevezték el, az emberek túlnyomó többsége azt gondolhatta, hogy elérkezett az informatika olyan pillanata, amikor a gép legyőzi az emberi tudatot s mindenre választ kaphatunk. Így azután záporoztak a vadabbnál vadabb, illetve a jövőt illető kérdések is, ami már bőven belefér a teljes képtelenség kategóriájába, mivel egy ilyen rendszer lehet, hogy képes a kérdések elemzésére és értelmes válasz adásra, de ha nem az előre beprogramozott területről kap kérdéseket, egyrészt a válasz nagy valószínűséggel semmi konkrétumot nem tartalmaz majd, másrészt ha egy gép a jövőbe látna, akkor elég lenne egyetlen kérdés mondjuk a jövő heti lottó számokkal kapcsolatban...
Az MI felhasználása
Az MI felhasználása már csak nem is a jövőbe mutató téma, hiszen már rengeteg helyen használják. Többnyire egy komplex MI központot alakítanak ki, amelyekhez egyedi interfészekkel kapcsolódhatnak a különböző területek (bank, biztosító, szolgáltatók, stb.). A folyamatosan bővülő felhasználási lehetőségek állandó fejlesztésekre késztetik az MI rendszerek készítőit, ami újabb és újabb verziók megjelenését jelenti. Egy teszten kiderült: az újabb változatok egészen más választ adnak ugyan arra a kérdésre, mint a régebbi változatok, így nem nehéz észrevenni azt, hogy az az idő, amikor a gépek átveszik az emberiség felett a hatalmat, még egészen messze van.