Szellőztess, szellőztess, szellőztess” – ez volt a mottó, amellyel a koronavírus fertőzési kockázatát a járvány idején zárt térben csökkenteni próbáltuk. A megoldásnak csak a kinti hűvös hőmérséklet szabott határt – ekkor kerültek elő nagyobb számban az elektromos légtisztítók.
Reklám és valóság
„Vigyen tiszta levegőt mindennapi életébe a nagy teljesítményű légtisztítóval.” - ilyen és ehhez hasonló reklámokkal nap mint nap találkozhatunk ma is, de a választás nem egyszerű.
Tavasszal és kora-ősszel sok szellőztetéssel nagyon jó eredményeket érhetünk el az irodai levegő tisztán tartásában, de amikor eljön a hőség ismét bezárjuk az ablakokat – felpörögnek a klímaberendezések, és megint csak akkor szellőztetünk, ha nagyon muszáj. A modern irodaházaknál még annyit sem, legtöbbször télen-nyáron működő hűtő-fűtő berendezések szabályozzák a levegő hőmérsékletét.
A két legfontosabb tudnivaló
A levegőtisztítók legfontosabb része a szűrő. Komolyabb készülékekben több ilyen is van, az állatszőrök, pollenek, spórák, baktériumok és mindenféle egyéb szennyeződések kiszűrésére. Mivel a levegő megfelelő minőségét a szűrők biztosítják, ezért azok tisztán tartása, illetve cseréje az egyik legfontosabb a levegőszűrő megfelelő működése érdekében.
A komolyabb készülékek jelzik a levegő minőségét, maguk szabályozzák a ventilátor sebességét, illetve informálnak a különböző szűrők állapotáról.
A másik alapvető tudnivaló, valamivel egyszerűbb: nem szabad elfelejteni, hogy bármilyen jó minőségű légszűrőt használunk, a levegő minőségének legfontosabb eleme mindig a rendszeres szellőztetés marad
Melyiket válasszuk?
A választás persze alapvetően pénztárca kérdése, de ettől függetlenül néhány alapvető dolgot is szem előtt kell tartani. A legfontosabb a berendezés teljesítménye, az illető iroda-helység méretének megfelelő teljesítményű készülékre van szükségünk. Ez m2 szerint minden légszűrő alapadata.
A másik adat a zajszint: nem létezik hangtalan légtisztító berendezés, mivel a levegő áramoltatásához ventilátorra mindenképpen szükség van. Azért aggodalomra nincs ok, a gyártók jól tudják, hogy a zaj zavaró, ezért a másik fontos adat a dB-ben ( decibel) megadott zajszint, 40 - 50 dB egy normál irodai környezetben gyakorlatilag nem észrevehető. És ne feledjük: szellőztetni, szellőztetni...