A Massachusetts Institute of Technology (MIT, Boston,USA) egy tanulmányt tett közzé, amely az otthon dolgozó munkavállalók termelékenységét vizsgálta. A tanulmány azért vonzza a szakemberek figyelmét, mert olyan megállapításra jutott, amely komoly muníciót adhat a kezébe azoknak a vállalatoknak, amelyek vissza akarják juttatni dolgozóikat az irodába.
Termelékenységi vizsgálat
A tanulmány mintegy háromezer, különböző országból származó (USA, India) munkavállaló termelékenységét vizsgálta egy olyan szegmensben, ahol könnyű az összehasonlítás: a tesztelt dolgozók mindegyike adatrögzítői tevékenységet végzett otthon és az irodában is. A tanulmány kimutatta, hogy a véletlenszerűen kiválasztott adatbeviteli dolgozók 18 százalékkal kevésbé termelékenyek otthonról, mint az irodában.
A tanulmány azonban egy másik meglepő statisztikát is feltárt arról, hogy milyen típusú munkavállalók választják az otthoni munkát. Az eredmények szerint azok, akik szívesebben dolgoznak otthonról, a vizsgálat kezdetén 12 órával többet és sokkal pontosabban dolgoztak.
Ennek ellenére a tanulmány szerint ugyan ezek a dolgozók körülbelül 27 százalékkal kevésbé termelékenyek otthon, mint az irodában. Azok, akik szívesebben dolgoznak az irodában – még ha kezdetben lassabbak vagy kevésbé precízek is – otthon dolgozva csak 13 százalékkal kevésbé termelékenyek.
David Atkin, az MIT közgazdász professzora és a tanulmány egyik szerzője elmondta: "Azt találtuk, hogy azok, akiknek a termelékenysége viszonylag nagyobb mértékben csökken az otthoni munkavégzés során, azok nagyobb valószínűséggel választják az otthoni munkavégzést". Ez magában foglalhatja a dolgozók azon részét, akiknek gyerekekről kell gondoskodniuk, napközben házimunkát végeznek, vagy akik szegényebb háztartásból származnak – állapítja meg a tanulmány az eredményeket összefoglaló jelentésben.
Következtetések
Bár a munkavállalók preferenciái és életkörülményei országonként és iparáganként eltérőek, a tanulmány eredményei alapul szolgálhatnak a vállalatok számára olyan politikák kidolgozásához, amelyek optimalizálják a termelékenységet, ugyanakkor rugalmasságot biztosítanak a munkavállalóknak .
A tanulmány egyik következtetése az is, hogy ha a munkavállaló hetente több napot távmunkában dolgozhat, amit a többi napon az irodában folytathat, az egyensúlyt teremthet a dolgozók távoli munkavégzés iránti vágya és az azonosított termelékenységi költségek, illetve a munkavégzés lehetősége között.