Mivel a kerekezésből meglehetősen kiestünk a téli időszaknak köszönhetően, érdemes az első túrákat könnyebb terepen és nem túl távol megtartani – mielőtt hosszabb utak megtételébe vágnánk bele.
Röviden a túráról
Biciklitúrára persze társasággal szokás indulni, így találkozópontnak az Örs vezér terét érdemes megjelölni, majd Mátyásföld villanegyedét végigjárva a másik végpont a Naplás-tó, ahol a látnivalókon kívül három tanösvény is várja a látogatókat. Összesen kb 30 km-t teszünk meg kerékpáron – jó alkalom arra, hogy a télen berozsdásodott kerekezős izmokat kicsit bejárassuk.
Csak előre
Az Örs vezér téri HÉV-végállomás kimondottan alkalmas biciklis túrák kiinduló pontjának, és az indulás után sem kell extrém forgalmas útvonalakon haladni, hiszen könnyedén végig-gurulhatunk a forgalmas útvonal melletti csendes Kőszeg utcán, amely átvezet a forgalmas Füredi úton, és máris Mátyásföld legnyugatibb részén vagyunk, innen az út a mátyásföldi századfordulós villák közt vezet egészen a Mátyásföld és Rákoskeresztúr közötti füves pusztai terültig. Innen a Rákos-patak völgyén keresztül jutunk el a Naplás úti kerékpársávhoz, amin kellemes kerekezéssel érhetünk el a Naplás tóhoz.
A Naplás tó
A Naplás tó valójában egy mesterséges vízfelület, évtizedekig alvó állapotban élte életét, egy nádassal körbevett kis tavacska formájában. A tavat egyébként hivatalosan a mai napig Szilas-pataki árvízvédelmi tározónak hívják, amit még a hetvenes évek elején a Szilas patak tározójaként hoztak létre. Maga a tározó 16 hektárnyi vízfelület, de 2013-ban bővítették egy kaszálóval, amivel együtt a nem állandó nyílt vízfelület területe összesen mintegy 150 hektár lett. Így lett kiterjedését tekintve 2021-ben is a legnagyobb fővárosi védett terület.
Az állatvilág számára jobb helyen nem is lehetne ez a kis vízfelület, a kicsit mocsaras, erdővel körülvett környezet számos vízimadár fontos pihenőhelye a tavaszi és őszi madárvonulási időszakban is. A változatos élőhelyegyüttesen több, mint 200 madárfajt figyeltek meg, ezért évről évre itt rendezik meg a nyilvános nyár-végi gyűrűzést (2013 óta) és az őszi európai madármegfigyelő napokat (2005 óta) a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szervezésében.
A vízminőség miatt a tóba, mint tározóba sokáig nem telepítettek halakat, erre először 1987-ben nyílt meg a lehetőség, azóta kedvelt horgászhely.
Tanösvények
A tanösvényt három körút kialakításával hozták létre, ha mindet végigjárnánk, akkor nagyjából 4,5 km séta várna ránk, minimális szintkülönbséggel. Egy része erdőben, fák között, egy része földúton, egy rövid szakasz pedig aszfalton halad. Kényelmes sportcipőben könnyedén bejárható, nem létszükséglet a túracipő. Igazi családbarát kirándulóhely, még büfét is találunk a parton. A tanösvényen sétálva közelítjük meg a Naplás-kilátót, ami egy 22 m magas és fából készült. Úgy tervezték, hogy túlnyúljon a környező fákon, így akadálytalan a kilátás a környező dombságra, illetve a tóra.
Visszaút
A túra befejezéseként a tótól a Simongát utcán végigkerekezve forduljunk balra, ha elértük a Szilas patakot, majd annak medre mellett a Zólyom utcán át a Szent Korona utcán balra fordulva – ez már Rákosszentmihály – Rákos utca, Füredi út útvonalunk juthatunk vissza az Örs vezér terére, ahonnan már mindenki megtalálhatja a maga útját hazafelé.