A szeptemberi iskolakezdés napjai minden iskoláskorú gyermeket nevelő szülőnek az iskolai eszközök beszerzéséről szól. Az iskolaszerek specialitásairól mutatjuk be a legfontosabbakat.
Rágja, vagy ne rágja?
Minden szülő, amikor iskolába járt, találkozott azzal, hogy egyes gyerekek nagy előszeretettel rágták a toll végét, esetleg a radírt és sok minden mást.
A gyerekek ilyen szokásai persze hamar gondolatokat ébresztenek a gyártók körében is, ami egyes gyártókat arra ösztönöz, hogy rágható, illatos termékeket gyártsanak, míg másokat arra, hogy a káros anyagok nélkül, veszélytelen termékekkel jelenjenek meg.
Illatos, rágható, de ehető?
Világunk sokat fejlődött, a gyártók egy része azzal próbálja meg termékeire felhívni az ifjú vásárlók figyelmét, hogy illatos tollakat és radírokat gyártanak. Ez önmagában nem lenne baj, ha megnyugtató módon lehetne tisztázni az egyes termékekben lévő anyagok milyenségét.
Az eper- vagy vaníliaillatú színes ceruzák és radírok ösztönzést adnak a vásárlásra. A gyerekek egy része nehezen tud ennek ellenállni, ki kell próbálnia, hogy a toll vagy ceruza valóban olyan finom-e, mint az illata. Sajnos ez a kísérletezési hajlandóság hosszú távon káros lehet, mert számos eszköz ártalmas anyagokkal szennyezett, amint azt különböző vizsgálatok kimutatták.
Még a tolltartók is szennyezettek néha – különösen a műanyagból készültek. Ezért általában a bőrből vagy szövetből készült a jobb választás – és egyben robusztusabb is.
Illat és káros anyagok nélkül
A fényes, lakkbevonatú, színes fából készült, vagy színesre festett ceruzák és eperillatú radírok tehát figyelemfelkeltőek, de gyakran nem mentesek a különböző káros anyagoktól. Gondoljunk csak a lakkra – mikor volt egy lakk egészséges...
A minőségi terméket gyártó -elsősorban európai - vállalatok azonban nagy súlyt fektetnek arra, hogy olyan termékeket adjanak a gyermekeink kezébe, amelyek mentesek mindenféle káros anyagoktól. Lehet, hogy nem olyan kedves gyermekeink szívének egy egyszerűnek kinéző, de minőségi radír vagy ceruza, de szülőként biztosak lehetünk benne, hogy sem a használat, sem a szájba vétel nem okoz semmilyen egészségügyi veszélyt.
A festetlen ceruzák mellett még jó alternatíva lehet a „nyomós” ceruza is, cserélhető betéttel. Ezt, ha a szájába veszi is a gyermek, megrágni biztosan nem tudja.
...és a festékek?
Az egyszerű vízfestékek is gyakran tömegével tartalmaznak nehézfémeket és más káros anyagokat. Figyeljünk oda, hogy mindegyik rendelkezzen CE-jelöléssel, ezzel megfelel az európai játékszabványoknak (DIN EN 71).
Az általános igazság az, hogy ha biztosra akarunk menni, akkor nevesebb európai gyártó termékeit vásároljuk meg – ők nem tehetik meg, hogy káros anyagokat használjanak gyermekek kezébe való termékekben.