Termékek
Menü

Bejelentkezés

Elfelejtetted a jelszavad?

Segítünk!

Új felhasználó vagy? Regisztrálj!

AZ IRODA BAJNOKAI

OLYMPIA termékek 13% kedvezménnyel! A részletekért kattints!

Híreink

Legyél mindig naprakész a cégünkkel kapcsolatos eseményekkel, hírekkel, újdonságokkal.

Keresés a hírekben
Kategóriák
Tagek
Turóczy Vajk Kristóf

Iratrendezés – és hazai vonatkozásai

Szakmai cikk
Írta: Turóczy Vajk Kristóf ekkor: 2023.09.05. 13:16
0 like 0 hozzászólás

Széles körben ismert, hogy a gyufát Irinyi János, a floppy ősét Szentiványi Tibor, a golyóstollat Bíró László találta fel, de kevesen tudják, hogy az egyik legfontosabb irodai termék, a gyűrűs iratlefűzés és ezzel a mai iratrendezők feltalálása is egy magyar származású szakember, Koloman Handler, azaz Handler Kálmán nevéhez fűződik.

A történet
A fémgyűrűk segítségével összehordhatóvá, lapozhatóvá és cserélhetővé tett irattartók szükségessége nagyjából egyidős az irodai munkával. A korábban használt merev lefűző rendszerek hátránya az volt, hogy egyrészt nem lehetett velük sok iratot egy tartóban elhelyezni, másrészt lapozgatás közben, illetve a szükségszerű ki- és vissza helyezés vagy csere közben az iratok nagyon könnyen sérültek.
A gyűrűs megoldás az oldalukon perforált lapok rendezett összegyűjtésére és tárolására szolgál, mivel a fémgyűrűk szétválaszthatóak, így a lapok egyenként, akár utólag is be- és kivehetők, és szabadon meghatározható elképzelések szerint elrendezhetők: időrendben, ábécé sorrendben, tematikusan, stb.
A technika és a technológia fejlődésével különféle új lehetőségek is létrejöttek, így külön tárolókat helyezhetünk el bennük  CD-k, DVD-k. Pendrive-ok, vagy akár SSD-k tárolására.

A feltaláló(k)
A találmány elsőségéért egyébként többen is versenyeznek: az egyik változat szerint az első megoldást 1886-ban a bonni Friedrich Soennecken találta fel, aki a hozzá tartozó lyukasztót is feltalálta és elkészítette. A mappát Louis Leitz fejlesztette tovább jelenlegi formájára az azonos nevű stuttgart-feuerbach-i vállalatának égisze alatt. Emil Mehle göttingeni vállalkozó készített hasonló, részleteiben eltérő iratmappát, amelyre 1905-ben kapott szabadalmat. 
Más vélemények szerint az újabb változatú – és ma is használt – gyűrűs mechanikát Koloman Handler találta fel 1915-ben, amely találmányra gyárat is alapított 1922-ben Bécsben.

A hazai gyártás
Utóbbi gyár ma is létezik, azzal a különbséggel, hogy 2003-ban a teljes gyűrűs- és emelőkaros mechanika gyártás Magyarországra került. A Koloman Handler Kft Oroszlányban ma Európa egyik legnagyobb gyártó kapacitásával rendelkezik az irodai iratrendezők területén. A gyártás mára persze nagyon sokat változott, a gyárak a legújabb technológiát használják, a különböző iratrendezőkhöz szükséges mechanikát automata gépsorok gyártják szédületes tempóban.

Tetszik
Tetszik
Megosztom
Hozzászólások

Ehhez a blogbejegyzéshez csak belépve szólhatsz hozzá!

Hozzászólás írása
Még nincs egy hozzászólás sem.