Termékek
Menü

Bejelentkezés

Elfelejtetted a jelszavad?

Segítünk!

Új felhasználó vagy? Regisztrálj!

TÉLI PONTGYŰJTŐ AJÁNDÉK ÖZÖN

Vásárolj december 31-ig nettó 250.000 Ft felett értékes ajándékokért! A részletekért kattints!

Híreink

Legyél mindig naprakész a cégünkkel kapcsolatos eseményekkel, hírekkel, újdonságokkal.

Keresés a hírekben
Kategóriák
Tagek
Janik Zoltán

Így csábít túlórázásra az otthoni iroda

Érdekességek
Írta: Janik Zoltán ekkor: 2023.04.03. 9:40
0 like 0 hozzászólás

Az otthoni munkavégzéssel kapcsolatban a vállalakozások vezetői véleményüket a koronavírusjárvány kitörésekor változtatták meg.

A fertőzés terjedését akadályozni próbáló korlátok leépültek, de az otthoni munkavégzés – a home office – továbbra is megmaradt, sőt, sok cég kifejezetten elvárja, hogy a munkavállaló a hét munkanapjaiból néhányat otthoni munkával töltsön.

Egy új tanulmány ( UNI Zürich: Das Homeoffice in der Unternehmensführung) sok apró részletet tár fel az otthoni munkavégzéssel kapcsolatban, nem utolsó sorban néhány tippet is ad arra, hogyan végezzük az otthoni munkát anélkül, hogy végletessé váljunk.

A munkaadók előnyei
A munkaadók részéről ez többféle előnnyel is jár: kevesebb helyet igényel az iroda, az alkalmazottak megtanulták értékelni, hogy kevesebb időt kell eltölteniük a bejárással, illetve rugalmasabban alakíthatják munkanapjukat. A jelek szerint hamar feledésbe merült, hogy a pandémia előtt az egyik legfontosabb téma a munka és a szabadidő közötti határok határozott meghúzása volt, főleg azért, hogy elkerülhessük a végtelen munkanapokat és hosszú üléseket.

Az eredmény számokban
A tanulmány 27 országban végzett felmérést, adatai szerint az otthoni munkavégzés átlagosan napi 72 percnyi ingázást takarított meg a dolgozóknak. Ennek az időnyereségnek azonban a teljes 40 százalékát a munkáltatók kapták.

Az összes adat elemzése alapján megállapították, hogy a munkavállalók Európa-szerte kb. 1,7 napot töltenek otthoni munkavégzéssel, ami az utazási idő kimaradásával együtt hatalmas időmegtakarítást jelent, főleg, ha az eredményeket a világ több százmillió dolgozójára extrapoláljuk.

Mit profitál ebből a munkavállaló?
Amennyiben az utazási idő helyett is dolgozik, akkor ezt az időt a munkaadó kapja. Hasonló a helyzet az ebédszünettel: a járvány előtt -és gyakran most is- az ebédszünet az inproduktivitás megtestesítőjének számít, és a home office megjelenésével egyáltalán nem biztos, hogy visszatért a munkavállalók életébe. Otthon ülni melegítőnadrágban, letenni a laptopot a konyhaasztalra, és félig egészséges humuszt enni kekszre kenve, miközben a Zoom hívás harsog a háttérben – valószínűleg nem ez az, amit egy dietetikus egészségesnek mondana.

Az otthoni munkavégzés tippjei

  1. Tartsuk be a munkába-járás időbeosztását: keljünk fel időben, végezzük úgy a reggeli rutinunkat, mintha bejárnánk a munkahelyünkre.
  2. Tartsuk be az időzítést: A munka-szerződésben vállalt óraszám az otthoni munkavégzésre is vonatkozik. Vagyis – tekintsünk el a „na még ezt gyorsan megnézem, lefekvés előtt még elolvasom, ezt a rutint még lefuttatom” - jellegű akciókat, amelyek a normál munkahelyzetben soha nem fordulhatnának elő.
  3. Mindegy, mely napszakban a legmagasabb a termelékenységünk, a home office szabályzata szerint továbbra is be kell tartanunk a kollégákkal való közös megbeszéléseket vagy ügyfélmegbeszéléseket. Éppen ezért érdemes előre egyeztetni a munkaadóval és az ügyféllel a pontos időpontokat, hogy elkerülhessük a meglepetéseket, amik mondjuk egy előre be nem tervezett zoom híváskor érhetnek.
  4. Tartsunk szünetet is!  Az otthoni irodai szabályok szerint nem elég három percre felállni az íróasztaltól és az ablakhoz menni. Egy négy órás folyamatos munka utáni szünetnek legalább 30 percnek kell lennie. Oldhatjuk a stresszt egy kinti sétával is, ami a következő időszakra jobb eredményességet ígér.

 

Tetszik
Tetszik
Megosztom
Hozzászólások

Ehhez a blogbejegyzéshez csak belépve szólhatsz hozzá!

Hozzászólás írása
Még nincs egy hozzászólás sem.