Ma hazánkban több millió ember dolgozik irodai környezetben, éppen ezért kulcsfontosságú a munkahelyi ergonómia, ami sokkal több annál, mint egy modern munkaasztal, vagy egy megfelelő magasságig emelhető szék. Ráadásul a munkahelyi ergonómia az egészségre és a teljesítményre is hatással van. Körbejárjuk a témát.
Amibe bele sem gondolunk
Az irodai munka sokszínű és elterjedt ezért egyre több az olyan munkahely, ahol a munkavállaló „irodai egészségére” is odafigyelünk, hiszen ez nagyban befolyásolja a teljesítményt és a lojalitást is. Bár sokan alacsony egészségügyi kockázatú környezetnek tekintik, tény, hogy az irodai munkavállalók jelentős része potenciálisan ki van téve az esetlegesen felmerülő egészségügyi kockázatoknak.
A modern irodákban az egészségügyi kockázatok gyakran a számítógép köré koncentrálódnak. Fontos azonban felismerni, hogy bizonyos egészségügyi problémák abból adódnak, hogy sok irodai munka alapvetően ülő jellegű (függetlenül attól, hogy számítógépet használnak-e vagy sem), sok a papírunka.
Mi az ergonómia?
Érdemes megbeszélni, pontosan mi is az ergonómia. Nos, van egy általánosan elfogadott fogalma. Az ergonómia a munkahelyek - termékek és rendszerek tervezésének vagy elrendezésének - folyamata, ahol a feladat az, hogy azok illeszkedjenek az azokat használó emberekhez.
Bár a legtöbb ember hallott már az ergonómiáról, sokan úgy vélik nem több, mint néhány kényelmi megoldás: leginkább az irodában és az autóban, vagy a tervezésben (bár sokszor halljuk akár egy kés esetében is, hogy ergonomikus tervezésű). Az ergonómia tehát minden olyan dolog tervezésénél alkalmazható, amiben emberek vesznek részt.
Az ergonómia előnyei
A mai modern világban legtöbben 9-től 5-ig dolgozunk, kifejezetten igaz ez az „irodistákra”. Az irodában töltött idő átlagosan 90-95%-át számítógép vagy elektronikus eszközök előtt töltjük. Ennek során gyakran megfeledkezünk arról, hogy testünk hatalmas fizikai, pszichológiai - és ami talán a legnagyobb odafigyelést igényli - folyamatosan fennálló és ismétlődő stressznek van kitéve, ami számos krónikus betegségnek, például az elhízásnak, a 2-es típusú cukorbetegségnek, a mozgásszervi rendellenességeknek és sok más, általunk (még) nem is ismert problémának az alapja.
Az ergonomikus munkahely kialakítása nem kizárólag rövid, hanem közép és hosszú távon is segíti a munkavállalót. Íme, hogyan.
Az ergonómia javítja a termelékenységet – A munkahelyi ergonómia (mely kialakítása összetett feladat) 10-15%-kal javítja a termelékenységet. A megfelelő munkakörnyezet, az ergonómia egészséges és fittebb alkalmazottakhoz vezet. A jó testtartást, a kisebb megerőltetést és a mozgást elősegítő munkakörnyezet kialakításával a munkaállomás hatékonyabbá válik.
Az ergonómia javítja a minőséget – Ki szeretne rossz székeken, vacak asztalokon dolgozni, görnyedve ülni vagy úgy önmagában kellemetlenül érezni magát a munkahelyén? A rossz ergonómia frusztrált és fáradt munkavállalókhoz vezet, akik nem lesznek képesek a legjobbjukat nyújtani. Ha a munka vagy a feladat elvégzése kényelmetlen, nehéz, az energiákat von el és gyengébb lesz a teljesítmény. Ha figyelünk a munkakörnyezetre és kényelmessé tesszük akkor javul a minőség, sőt a munkamorál is.
Az ergonómia javítja a munkavállalók elkötelezettségét - A munkavállalók észreveszik, ha a vállalat a legjobb feltételeket biztosítja számukra azért, hogy egészségesek, kevésbé fáradtak legyenek. Ha a munkavállaló nem tapasztal fáradtságot és kényelmetlenséget a munkanapja során, az csökkentheti a hiányzásokat, javíthatja a munkamorált és növelheti az alkalmazottak elkötelezettségét. Ez azzal is jár, hogy egyszerűen nő a munkavállalók motivációja.
Ergonómia: apró megoldások
Amikor az ergonómiáról beszélünk nem feltétlen őrületes kiadások és szinte futurisztikus környezet a cél így nem feltétlen „drága”. Apróbb megoldások, egy kisebb átalakítás, néhány irodai eszköz megfelelően átgondolt kiválasztása és beszerzése a kezdő néhány lépés az ergonomikus munkahely és az elégedettebb, egészséges munkatársak felé.