Nem, nem Erle Stanley Gardner egy klasszikus krimijének fülszövegét olvasod Tisztelt Olvasó, hanem egy hétköznapi irodai „krimi” esetét a másolt papírokkal és a tűzőgép kapcsaival kapcsolatban.
Hogy mi ebben a krimi? Lemásoljuk, összetűzzük és kész, nem? De, pontosan így is van, amíg nem pillantunk rá a másolatokra, ahol hiányzik, vagy éppen zavaróan ott van a szövegkiemelő használatának nyoma, és ugye hallottunk már olyanról is, hogy sehogyan sem sikerült összetűznünk egy kisebb papír-csomagot...
A szövegkiemelők hatása a másolatokra mindig is kényes kérdés. Miért jelenik meg a másolaton és miért nem? A rossz hír az, hogy az újabb másológépek felbontásuk miatt szinte mindig átviszik még a legvilágosabb szövegkiemelők nyomait is, míg a régebbiek szokásosan a sárga szövegkiemelőt nem jelenítik meg – az összes többit igen.
Ennek az az oka, hogy a régebbi szkennerek és faxok fekete-fehérben olvassák be a dokumentumot, ahol nem jelennek meg a színátmenetek, mert nincs szürke szín. Az újabb szkennerek és fénymásolók legalább 8 bites szürke-árnyalatot használnak, így a gép „felismeri” még a sárga kiemelő nyomait is, és hozzárendeli a megfelelő szürke színátmenetet.
Megoldásként a „szöveg” vagy „fotó” opciókat változtassuk : a fotó-változatban többnyire megjelenik a szövegkiemelő, a szöveg változatban többnyire nem.
...és miért is nem sikerül összetűznünk azt a néhány lapot? Megrendítő hír, de igaz : nem csak a tűzőgépek közt, hanem a kapcsok közt is van minőségi különbség – gyakran nem is kicsi.
Hogyan lehet jobb egy tűzőkapocs?
A kapcsok minőségét a használt anyag dönti el : egy gyengébb minőségű anyag használatával a tűzéskor „összerogy” a kapocs és elzárja a többi útját – akár fél órán át tartó kipiszkálási manőverre kényszerítve a türelmetlen felhasználót.
A kapcsok csomagolásán azok méretei jelennek meg, két szám, perjellel felosztva, azaz 24/6 vagy 23/10, jelentésük:
- Az első szám a használt huzalhossz mm-ben
- A második szám jelzi a láb hosszúságát mm-ben
A tűzőgép gyártója megadja, hogy milyen méreteket használhatunk a gépben, ami alapján vásárolhatunk, a kapcsok gyártói viszont – diszkréten – nem adják meg a kapocs minőségét, így a választás ránk hárul : ha jót akarunk, egyszerűen ne a legolcsóbbat válasszuk.